Niemniej studenci i absolwenci powinni pamiętać, że wielu pracodawców chętnie przyjmuje młode, niedoświadczone osoby, a oferty zatrudnienia studentów bądź osób ze świeżym dyplomem są dość powszechne. Do poszukiwania pracy po studiach albo w ich trakcie warto się przygotować. Na co zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć?
Poznaj rynek pracy
Dla studentów i absolwentów szukających pracy, Kraków jest bardzo dobrym wyborem. Rynek zatrudnienia w tym mieście jest chłonny i różnorodny, a młodzi ludzie przybywający do stolicy Małopolski na studia stanowią ogromny potencjał chętnie wykorzystywany przez pracodawców. O dobrej kondycji rynku świadczą statystyki. Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia w maju 2022 r. wyniosła zaledwie 2,6% i była najniższa w Małopolsce (dla porównania, wskaźnik bezrobocia dla kraju w tym samym czasie to 5,1%). Spośród 13,8 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w krakowskim urzędzie pracy pod koniec kwietnia b.r. tylko 16,7% stanowiły osoby do 30. roku życia, w tym zaledwie 6,7% – do 25. roku życia. Pracy można szukać przede wszystkim w internecie, na przykład wpisując Praca Kraków - oferty pracy, a także bezpośrednio u pracodawców.
Podjęciu dorywczej pracy w województwie małopolskim, a szczególnie w jego stolicy, sprzyjają rozwijane tutaj branże – turystyczna, gastronomiczna, rekreacyjno-rozrywkowa, edukacyjna, handlowa, a więc te, w których bardzo często oferowane jest sezonowe lub nie na cały etat zatrudnienie studentom. Co więcej, liczni pracodawcy rekrutują młode talenty spośród studentów i absolwentów – w pośredniczeniu między pracodawcami i stażystami, praktykantami pomagają biura karier tutejszych uczelni. Sytuacja na rynku pracy jest korzystna i warto ją wykorzystać.
Co jeszcze może Ci pomóc odnaleźć się w sytuacji? Sprawdź prognozę Barometru zawodów dla Krakowa – corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Znajdziesz tam listy zawodów deficytowy w mieście – zastanów się, w które z nich możesz celować.
Określ spójny cel
Żeby szybko znaleźć pracę, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się chce. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania:
Poznanie swoich preferencji pomoże Ci w czasie szukania zatrudnienia. Nie będziesz tracić czasu na ogłoszenia, które nie spełniają Twoich oczekiwań i od razu skupisz się na tym, co ma szansę się w Twoim wypadku sprawdzić.
Poznaj swoje atuty
Brak doświadczenia zawodowego Cię nie dyskwalifikuje – każdy przecież kiedyś zaczynał. Z całą pewnością masz inne atuty, które doceni wielu pracodawców. Zastanów się, co możesz zaoferować firmie, w której chcesz się zatrudnić, jakie są Twoje mocne strony, zarówno jeśli chodzi o umiejętności specjalistyczne, techniczne, jak i interpersonalne, miękkie. A potem naucz się nimi chwalić w CV oraz w czasie rozmów rekrutacyjnych.
Wykorzystaj dobre narzędzia
Wpisywanie w wyszukiwarkę fraz typu: praca Kraków i po kolei przeglądanie wyników trudno nazwać optymalną metodą poszukiwania zatrudnienia. Z pewnością nie jest to sposób pozwalający zaoszczędzić czas i energię. Zdecydowanie lepiej wykorzystać nowoczesne narzędzia rynku pracy, przede wszystkim:
Na koniec rada: warto zachować optymizm. Początki bywają trudne, z drugiej strony krakowski rynek pracy należy do największych w Polsce i osoby szukające tutaj etatu mają w czym wybierać. Poznaj swoje prawa, preferencje i pamiętaj – każde doświadczenie zawodowe jest cenne. Im wcześniej je zdobędziesz, tym łatwiej będzie Ci się poruszać po rynku pracy i rozwijać w wybranej branży w przyszłości.