Praca po studiach lub w trakcie – jak szybko znaleźć?

Niemniej studenci i absolwenci powinni pamiętać, że wielu pracodawców chętnie przyjmuje młode, niedoświadczone osoby, a oferty zatrudnienia studentów bądź osób ze świeżym dyplomem są dość powszechne. Do poszukiwania pracy po studiach albo w ich trakcie warto się przygotować. Na co zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć?

Poznaj rynek pracy

Dla studentów i absolwentów szukających pracy, Kraków jest bardzo dobrym wyborem. Rynek zatrudnienia w tym mieście jest chłonny i różnorodny, a młodzi ludzie przybywający do stolicy Małopolski na studia stanowią ogromny potencjał chętnie wykorzystywany przez pracodawców. O dobrej kondycji rynku świadczą statystyki. Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia w maju 2022 r. wyniosła zaledwie 2,6% i była najniższa w Małopolsce (dla porównania, wskaźnik bezrobocia dla kraju w tym samym czasie to 5,1%). Spośród 13,8 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w krakowskim urzędzie pracy pod koniec kwietnia b.r. tylko 16,7% stanowiły osoby do 30. roku życia, w tym zaledwie 6,7% – do 25. roku życia. Pracy można szukać przede wszystkim w internecie, na przykład wpisując Praca Kraków - oferty pracy, a także bezpośrednio u pracodawców.

Podjęciu dorywczej pracy w województwie małopolskim, a szczególnie w jego stolicy, sprzyjają rozwijane tutaj branże – turystyczna, gastronomiczna, rekreacyjno-rozrywkowa, edukacyjna, handlowa, a więc te, w których bardzo często oferowane jest sezonowe lub nie na cały etat zatrudnienie studentom. Co więcej, liczni pracodawcy rekrutują młode talenty spośród studentów i absolwentów – w pośredniczeniu między pracodawcami i stażystami, praktykantami pomagają biura karier tutejszych uczelni. Sytuacja na rynku pracy jest korzystna i warto ją wykorzystać.

Co jeszcze może Ci pomóc odnaleźć się w sytuacji? Sprawdź prognozę Barometru zawodów dla Krakowa – corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Znajdziesz tam listy zawodów deficytowy w mieście – zastanów się, w które z nich możesz celować.

Określ spójny cel

Żeby szybko znaleźć pracę, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się chce. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • zatrudnienie dorywcze czy etat w branży, z którą wiążesz przyszłość – obie opcje mają swoje zalety. Dorywcze zajęcie może pomóc szybko podreperować budżet, łatwiej je podjąć. Z drugiej strony warto jak najszybciej postarać się spróbować swoich sił w wybranej dziedzinie, sprawdzić, czy faktycznie jest dla Ciebie, nawiązać pierwsze, nierzadko niezwykle cenne kontakty branżowe;
  • staż, etat, zlecenie, dzieło, a może własna działalność gospodarcza – słowem, jakie formy pracy (współpracy) są dla Ciebie dopuszczalne. Osobie bez doświadczenia najczęściej proponowana jest umowa na staż lub umowa o pracę na okres próbny. Umowy cywilnoprawne są mniej stabilne, ale dają większą elastyczność, np. jako osoba wykonująca dzieło lub zlecenie nie musisz spędzać dnia w biurze w określonych godzinach. Zwróć uwagę, czy pracodawca nie łamie prawa i nie oferuje np. umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy relacja z podwładnym ma wyraźnie znamiona stosunku pracy (konieczność pozostawania do dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i czasie, wykonywanie wtedy wyznaczonych obowiązków itp.);
  • pełny czy niepełny etat – zatrudnienie na 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu może być trudne w przypadku studenta dziennego. Ustal, ile godzin w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca możesz poświęcić na pracę.

Poznanie swoich preferencji pomoże Ci w czasie szukania zatrudnienia. Nie będziesz tracić czasu na ogłoszenia, które nie spełniają Twoich oczekiwań i od razu skupisz się na tym, co ma szansę się w Twoim wypadku sprawdzić.

Poznaj swoje atuty

Brak doświadczenia zawodowego Cię nie dyskwalifikuje – każdy przecież kiedyś zaczynał. Z całą pewnością masz inne atuty, które doceni wielu pracodawców. Zastanów się, co możesz zaoferować firmie, w której chcesz się zatrudnić, jakie są Twoje mocne strony, zarówno jeśli chodzi o umiejętności specjalistyczne, techniczne, jak i interpersonalne, miękkie. A potem naucz się nimi chwalić w CV oraz w czasie rozmów rekrutacyjnych.

Wykorzystaj dobre narzędzia

Wpisywanie w wyszukiwarkę fraz typu: praca Kraków i po kolei przeglądanie wyników trudno nazwać optymalną metodą poszukiwania zatrudnienia. Z pewnością nie jest to sposób pozwalający zaoszczędzić czas i energię. Zdecydowanie lepiej wykorzystać nowoczesne narzędzia rynku pracy, przede wszystkim:

  • portal z ofertami – pozwalający na filtrowanie ogłoszeń i błyskawiczne dotarcie do tych, które są zgodne z Twoimi oczekiwaniami, a także branie udziału w rekrutacjach z poziomu strony (bez konieczności wysyłania zewnętrznych e-maili). W Polsce działa kilka dużych, popularnych platform tego typu, np. praca.pl;
  • kreator CV online – pomoże Ci w kilkanaście minut przygotować profesjonalny życiorys. Stworzenie dobrego CV w przypadku osoby bez doświadczenia zawodowego jest możliwe. Możesz np. podać informacje o praktykach, działalności uczelnianej, non-profit, a nawet osiągnięciach artystycznych czy sportowych.

Na koniec rada: warto zachować optymizm. Początki bywają trudne, z drugiej strony krakowski rynek pracy należy do największych w Polsce i osoby szukające tutaj etatu mają w czym wybierać. Poznaj swoje prawa, preferencje i pamiętaj – każde doświadczenie zawodowe jest cenne. Im wcześniej je zdobędziesz, tym łatwiej będzie Ci się poruszać po rynku pracy i rozwijać w wybranej branży w przyszłości.